Hverdage 9 - 15.30 - Tlf: 71 99 99 37
12V Neon Flex er fleksible LED strips, hvor LED’erne er støbt ind i en silikoneprofil, som giver en ensartet og diffus lyslinje. De er lavet til drift på 12V DC og kan bruges både inde og ude. Lyset fremstår som en sammenhængende linje uden synlige LED-punkter.
Ved 12V drift bør der ikke tilsluttes mere end 10 meter i én samlet længde uden ekstra strømtilslutning. Dette skyldes spændingsfald, som giver mærkbart svagere lys i den fjerneste ende. Til længere installationer kræves separate tilførsler fra strømforsyning, eller at strippen opdeles i sektioner.
Klippelængden på 12V Neon Flex LED strips afhænger af den valgte model og kan variere fra "anycut" til faste intervaller på flere centimeter. Klippemærkerne er tydeligt angivet på strippen, og der må kun klippes ved disse mærker for at bevare både den elektriske funktionalitet og tæthed.
Montering sker med klips og skruer, der fastgør strippen til underlaget. Der skal bruges 1-2 klips pr. meter, alt efter opsætningens kompleksitet. Overfladen skal være ren og fast. Til udendørs installation skal enderne forsegles korrekt for at opretholde vandtæthed.
LED strips fås ofte i forskellige IP-klasser, afhængigt af hvor de skal bruges:
Vælg den rette IP-klassificering ud fra dine installationsforhold for at sikre lang levetid og sikker brug.
Læs gerne mere om IP-klassifikation her.
24V Neon Flex LED strips kan styres og dæmpes på flere måder afhængigt af det valgte system. Forskellige kontrolmuligheder giver fleksibilitet i anvendelse og integration i eksisterende lysstyringssystemer.
Fjernbetjening
En trådløs fjernbetjening kan bruges til at tænde, slukke, justere lysstyrken og ændre farver på RGB/RGBIC strips. Det er en simpel løsning, der ikke kræver ekstra installation.
230V vægdæmper
Visse modeller kan der tilsluttes en 230V vægdæmper, som giver mulighed for at justere lysstyrken direkte via en konventionel vægkontakt. Dette kræver dog kompatible drivere.
Wifi / App
Med en Wifi-baseret styring kan LED stripsene styres via en smartphone-app, som giver mulighed for at tænde/slukke, dæmpe og ændre farver fra enhver placering med internetforbindelse. Det muliggør integration med smart home-systemer som Google Home og Amazon Alexa.
Zigbee / App
Zigbee-styring kræver en Zigbee-hub og giver mulighed for avanceret styring via apps, der ofte også integrerer med andre Zigbee-kompatible enheder i et smart home-system. Dette giver mulighed for automatisering og scenariebaserede indstillinger.
Et standardsæt til installation kunne bestå af:
Det er vigtigt at vælge en korrekt strømforsyning til LED-strippen. Hvis forbruget f.eks. ligger på 8 watt pr. meter, vil en 5 meter strip kræve mindst 40 watt. For at sikre en stabil og langtidsholdbar drift anbefales det dog at vælge en strømforsyning med 20 % overkapacitet – altså minimum 50 watt.
12V Neon Flex strips giver en jævn og ensartet lyslinje, velegnet til både inde- og udendørs brug. Maksimal længde pr. tilslutning er 10 meter. Klippes med 2,5 cm interval. Monteres med klips. Dæmpes via 12V PWM. Strømforsyningen skal dimensioneres efter samlet længde og effektforbrug.